Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jackson Pollock - biografia, życiorys

Jackson Pollock urodził się 28 stycznia 1912 r. w  Cody w stanie Wyoming. Jego rodzicami byli Stella May McClure i LeRoy Pollock. Co ciekawe, jego ojciec przyjął nazwisko sąsiadów, którzy adoptowali go po wczesnej śmierci rodziców (wcześniej nazywał się McCoy). Głowa rodziny Pollocków zajmowała się farmerstwem, a następnie rzeczoznawstwem z ramienia rządu (oczywiście w tej dziedzinie). Nie pozostało to bez wpływu na dzieciństwo Jacksona, który dorastał w trzech stanach – Wyoming, Arizonie i Kalifornii. Jako dziecko poznał rdzenną kulturę Ameryki, kiedy podróżował z ojcem w sprawie wycen gruntów.

Edukacja Jacksona Pollocka nie przebiegała najlepiej. W 1928 r. został on wydalony ze szkoły średniej, po czym zapisał się do Manual Arts High School w Los Angeles, z której także go wykreślono. W 1930 r. wraz z bratem – Charlesem Pollockiem przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem Thomasa Harta Bentona (znanego amerykańskiego malarza). W okresie 1938–1942 Jackson Pollock pracował dla Federal Art Project.

W 1944 r. poślubił Lee Krasner – także malarkę. Zamieszkał z nią w drewnianym domku mieszczącym się Springs na wyspie Long Island. Budynek ten znany jest jako Pollock – Krasner House and Studio. Sześć lat później stał się czynnym uczestnikiem projektu Kongresu Wolności Kultury, w ramach którego twórcy apelowali o uwolnienie sztuki z ideologii.

Jackson Pollock zginął dnia 11 sierpnia 1956 r. w wypadku samochodowym, który wydarzył się mniej niż milę od jego domu. Przyczyną tego zdarzenia były problemy alkoholowe, w jakie artysta popadł w dorosłym życiu.

Twórczość Jacksona Pollocka była czymś szczególnym. Odszedł on od figuratywizmu (przedstawiania postaci, przedmiotów) na rzecz technik bardziej abstrakcyjnych i radykalnych. Jego charakterystycznym sposobem tworzenia było kapanie farbą na płótno i późniejsze rozpryskiwanie jej. Podczas procesu twórczego często niszczył swoje dzieła, zachowując tylko najbardziej odpowiadające mu fragmenty. Akt twórczy miał być spontaniczny, mechaniczny, wręcz nieświadomy. Mógł przybierać taką formę jak u Pollocka (zwaną „malarstwem gestu”) albo tzw. „malarstwo barwnych płaszczyzn”, w którym główną istotą dzieła była kolorystyka, czyli nośnik emocji (przedstawicielem tego nurtu był np. Mark Rothko). Dziedzinę twórczości graficznej, która rozwinęła się w Ameryce w latach 40-tych XX w. określa się mianem ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Podobne wypracowania do Jackson Pollock - biografia, życiorys