Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jackson Pollock - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jackson Pollock urodził się 28 stycznia 1912 r. w  Cody w stanie Wyoming. Jego rodzicami byli Stella May McClure i LeRoy Pollock. Co ciekawe, jego ojciec przyjął nazwisko sąsiadów, którzy adoptowali go po wczesnej śmierci rodziców (wcześniej nazywał się McCoy). Głowa rodziny Pollocków zajmowała się farmerstwem, a następnie rzeczoznawstwem z ramienia rządu (oczywiście w tej dziedzinie). Nie pozostało to bez wpływu na dzieciństwo Jacksona, który dorastał w trzech stanach – Wyoming, Arizonie i Kalifornii. Jako dziecko poznał rdzenną kulturę Ameryki, kiedy podróżował z ojcem w sprawie wycen gruntów.

Edukacja Jacksona Pollocka nie przebiegała najlepiej. W 1928 r. został on wydalony ze szkoły średniej, po czym zapisał się do Manual Arts High School w Los Angeles, z której także go wykreślono. W 1930 r. wraz z bratem – Charlesem Pollockiem przeprowadził się do Nowego Jorku, gdzie studiował pod kierunkiem Thomasa Harta Bentona (znanego amerykańskiego malarza). W okresie 1938–1942 Jackson Pollock pracował dla Federal Art Project.

W 1944 r. poślubił Lee Krasner – także malarkę. Zamieszkał z nią w drewnianym domku mieszczącym się Springs na wyspie Long Island. Budynek ten znany jest jako Pollock...

Podobne wypracowania