Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Salvador Dali - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Salvador Dali (Salvador Domenec Felip Jacint Dalí i Domenech, marques de Dalí de Púbol) urodził się 11 maja w Hiszpanii, w mieście Figure. Jest najbardziej popularnym spośród surrealistów, pomimo usunięcia przed współprzedstawicieli kierunku z szeregu reprezentantów nadrealizmu ze względu na nieprzestrzeganie postulatów ruchu.

Był synem notariusza oraz kobiety z mieszczańskiej rodziny. Miał  młodszą siostrę Annę Marię. Jako dziesięcioletni chłopiec pobierał już lekcje rysowania, a cztery lata później wystawiał pierwsze swoje obrazy. Początkowo inspirował go impresjonizm, z którym zapoznał go kataloński twórca, Ramon Pichot. Rodzina Pichotów zadbała o to, by Salvador miał oświetloną pracownię, w której trenował godzinami rysunek – gdy zabrakło mu papieru, użył jako płótna starych drzwi. Po tym, jak matka młodego artysty zmarła na raka, ojciec Dalego pojął za żonę jej siostrę, co mocno skomplikowało stosunki z jego synem.

W 1921 kontynuował edukację artystyczną w madryckiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych, jednak nigdy jej nie ukończył, ponieważ uważał się za osobę bardziej wykwalifikowaną od swoich egzaminatorów. W 1923 zawieszono go w prawach...

Podobne wypracowania