Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Apel sztokholmski (1950)

Apel sztokholmski był orędziem z roku 1950. Wzywał on do ogólnoświatowego plebiscytu, dotyczącego zakazu rozpowszechniania broni nuklearnej. Apel wystosowała Światowa Rada Pokoju, która powstała chwilę wcześniej w Warszawie.

Organizacja była kierowana przez Związek Radziecki, stąd też dobrze rozwinięta akcja propagandowa, która doprowadziła do tego, że udało się zebrać aż 500 mln podpisów pod orędziem. W samej tylko Polsce dane dotyczące podpisania apelu mówiły o 18 milionach ludziach.

Apel sztokholmski z jednej strony można odczytywać jako bardzo szlachetną inicjatywę, ale z punktu widzenia polityki wpisywał się w działania zimnowojenne. Kwestia zakazu, czy też ograniczenia, jak i niszczenia broni atomowej będzie aktualna przez całą dekadę.

Będą w tej sprawie wystosowywane różne pisma, różne inicjatywy i różne propozycje. Zostało to już omówione jednak w innym temacie, dlatego warto podkreślić tutaj jeden fakt - apel sztokholmski był jednym z elementów propagandowych ze strony bloku komunistycznego. Zarówno ów blok, jak i państwa zachodnie będą wysuwać kolejne, własne inicjatywy.

Podobne wypracowania do Apel sztokholmski (1950)