Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komuna Paryska

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pokój między Niemcami a Francją został podpisany we Frankfurcie nad Menem, 10. maja 1871 roku. Na jego mocy Prusy otrzymywały Alzację i Lotaryngię (wraz z Metz), a Francja miała zapłacić kontrybucję wojenną w wysokości 5 miliardów franków w złocie. Warunki były znane dużo wcześniej – rząd Louisa Thiersa w preliminariach pokojowych przyjął je wszystkie.

Warunki (oraz ich pełna akceptacja) wywołały oburzenie – czas między 8. marca do 28. maja 1871 roku to czas trwania Komuny Paryskiej stworzonej przez Paryżan, opierających się o Gwardię Narodową. 28. marca nastąpiła uroczysta proklamacja Komuny Paryskiej, której pierwszym krokiem było zarysowanie programu w „Deklaracji do narodu francuskiego” określającej przyszły ustrój państwa. Francja miała być związkiem autonomicznych komun, a władza była ściśle kontrolowana przez lud, który mógł odwołać urzędników, gdy ci się nie sprawdzili; on też ich powoływał. Maksymalne płace urzędników były również określone. Armię miała zastąpić Gwardia Narodowa (powołana z ludu).

Komuna starała się podjąć rokowania z Prusami – szybko Thiers uświadomił sobie skalę jej znaczenia i oddziaływania (w innych miastach także powstawały komuny, szybko...

Podobne wypracowania