Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriel Fauré - biografia, życiorys

Gabriel Urbain Fauré to organista i kompozytor francuskiego pochodzenia. Urodził się 12 maja 1845 roku w Pamiers. Od 1854 roku studiował w szkole muzycznej L. Niedermeyera. Uczył się wówczas gry na fortepianie od Camille Saint-Saëns’a. Studia jego trwały dziesięć lat.

W późniejszym czasie zatrudnił się w Rennes jako kościelny organista. Od 1870 roku pracował na takim samym stanowisku w Paryżu w kilku kościołach jednocześnie. Były to kościoły St. Honore d'Eylau i St. Supplice, a od 1877 roku także St. Madeline.

Od 1896 roku rozpoczął pracę jako profesor kompozycji w paryskim konserwatorium, a po dziewięciu latach został dyrektorem tejże uczelni. Tworzył głównie małe formy, takie jak pieśni czy krótkie utwory fortepianowe, co szczególnie ceniono we Francji. Zdobył tam bardzo wysoką pozycję.

Cztery lata przed swoją śmiercią, w 1920 roku odszedł ze swojego stanowiska dyrektora konserwatorium w Paryżu, gdzie wyszkolił takich artystów jak  M. Ravel, Ch. Koechlin, F. Schmitt, J. Roger-Ducasse, A. Caplet, N. Boulanger, E. Vuillermoz, G. Enescu.

Pod koniec życia całkowicie stracił słuch. Zmarł 4 listopada 1924 roku w stolicy Francji,
a pochowano go na cmentarzu Passy.

Podobne wypracowania do Gabriel Fauré - biografia, życiorys