Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kurt Weill - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kurt Weill to niemiecki kompozytor, urodził się w 1900 roku w Dessau. Już jako nastolatek interesował się kompozycją. W wieku osiemnastu lat wstąpił do Musikhochschule w Berlinie. To właśnie tam został ulubieńcem Busoniego, który wraz z Humperdinckiem i Jarnachem uczył młodego Weila.  W 1924 roku, Kurt rozpoczął także działalność krytyka muzycznego. Chwalił wówczas w swoich artykułach i pismach operę „Doktor Faust” stworzoną przez swojego mistrza- Busoniego. Uważał, że jest to dzieło otwierające nowe perspektywy dla gatunku operowego. Weil krytykował natomiast twórczość Ryszarda Wagnera.

Pierwsze utwory i kompozycje Weilla należą do gatunku Zeitoper i pochodzą z lat 1926-1928. Są to „Protagonista”, „Royal Palace” i „Car się fotografuje”. Wielkim sukcesem okazała  się „Opera za trzy grosze” - sztuka teatralna Bertolta Brechta, do której muzykę skomponował Kurt Weill. Brecht i Weill często współpracowali ze sobą.

Jednocześnie kompozytor kontynuował swoją działalność krytyczno-literacką i rozpisywał się na temat nowej definicji opery, przy czym wzorował się na założeniach swojego dawnego mistrza i nauczyciela - Busoniego.

Sukces  „Opery za trzy...

Podobne wypracowania