Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Giuseppe Verdi - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ten włoski kompozytor uznawany jest za jednego z najznamienitszych twórców opery. Ceniony jest przede wszystkim za zdolność wyrażania emocji za pomocą swojej muzyki, która była wykorzystywana do rozmaitych utworów scenicznych i ekspresję.

Kompozytor urodził się w 1813 roku w niezbyt bogatej, ale kochającej się rodzinie zajmującej się kupiectwem. Ojciec muzyka prowadził także niewielką gospodę w wiosce Le Roncole. Pochodzenie ludowe będzie się przez całe życie uwidaczniać się w jego muzyce, która zawierać będzie odwołania do tematyki wiejskiej i folklorystycznej. Chociaż nikt z rodziny Verdiego nie zajmował się profesjonalnie muzyką, dom zawsze pełen był dźwięków różnych instrumentów, na których członkowie familii chętnie grali amatorsko. Mały Giuseppe znalazłszy kiedyś na strychu szpinet, czyli rodzaj instrumentu klawiszowego, postanowił zostać muzykiem. Odbywał więc równolegle nauki czytania, pisania, liczenia oraz gry na instrumentach.

Upodobał sobie szczególnie grę na organach. W niedługim czasie tak wyspecjalizował się w grze na tym instrumencie, że z powodzeniem mógł grywać w czasie nabożeństw kościelnych. Podjął także bardziej zaawansowaną naukę już nie u wiejskiego organisty,...

Podobne wypracowania