Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Oktawian August - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Oktawian August urodził się 23 września 63 roku p.n.e. w Rzymie. Jego ojcem był Gajusz Oktawiusz, a matką Atia Starsza. Przyszły władca Rzymu był bardzo dobrze wykształcony. Jego umiejętmności widoczne były zwłaszcza podczas wygłaszania mów. Interesował się również filozofią i literaturą. Utwory napisane jego ręka to między innymi "Zachęta do filozofii", "Odpowiedź dla Brutusa o Katonie" czy "Scylia". Za jego panowania kultura i sztuka rozkwitały w Rzymie. Na jego polecenie Horacy napisał "Eneidę", dzieło, które weszło do kanonu światowej literatury. Cesarz poświęcił również wiele uwagi budowom świątyń i kultowi bóstw. Z jego polecenia wybudowanio świątynię Marsa, którą obiecał wznieść po wygranej pod Filippi. Inne budowle, które zostały postawione za jego panowanie to np. Świątynie Wenus Rodzicielki, Apolla czy Romulusa.

W roku 44 p.n.e. Brutus i Kasjusz zamordowali Cezara. Od tego momentu Oktawian August, wraz z Markiem Antoniuszem i Lepidusem, objęli panowanie w Rzymie na mocy triumwiratu. Początkowo panujący podzieli między siebie państwo na trzy strefy wpływów. Rok po zawarciu porozumienia odbyła sie bitwa pod Filippi, gdzie Oktawian (w roku 42 p.n.e.) pokonał zabójców Cezara. Ci uszli z życiem,...

Podobne wypracowania