Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Glen Gould - biografia, życiorys

Glenn Gould urodził się 25 września 1932 roku w Toronto. Jego rodzina posiadała angielskie korzenie.

Muzyk był niezwykle uzdolnionym dzieckiem. Ogromny wpływ na jego rozwój muzyczny miała matka, która także obdarzona była dobrym słuchem i zdolnościami. Podobno już będąc w ciąży, marzyła, że jej syn zostanie sławnym kompozytorem i śpiewała mu piękne piosenki. Tak też się stało.

Kiedy Gould miał zaledwie trzy lata, nauczył się czytać nuty, choć nawet nie znał jeszcze liter. Mając dziesięć lat, rozpoczął naukę w Konserwatorium Muzyki w Toronto. Studiował tam szczególnie grę na fortepianie. Niezwykle zadziwiający jest fakt, że egzamin z fortepianu zdał już w wieku lat dwunastu, co było raczej niespotykane. Wielu badaczy twórczości Goulda dowodzi, że kompozytor odznaczał się naprawdę ogromną inteligencją oraz pracowitością. Konserwatorium ukończył rok później, zdając również egzaminy teoretyczne.

Nie musiał długo czekać na swój pierwszy publiczny występ. Miał on miejsce w Toronto w 1945 roku. Gouldowi towarzyszyła wówczas orkiestra. Pierwszy solowy recital dał w 1947 roku, następnie zaczął także prezentować swoje utwory w radio. Kilka lat później muzyk udał się w podróż do ZSRR. Nieznany wówczas w tamtych rejonach kompozytor okazał się prawdziwym muzycznym objawieniem. Stopniowo doceniali go ludzie i krytycy z wielu miejsc na świecie. W roku 1964 dał swój ostatni publiczny występ, ale nie zrezygnował z kariery muzycznej. Od tamtej chwili zajmował się między innymi przygotowywaniem koncertów dyrygenturą oraz tworzeniem własnych nagrań.

W twórczości Glenna Goulda widać przede wszystkim zainteresowanie i inspirację dziełami Jana Sebastiana Bacha. Muzyk zajmował się między innymi tłumaczeniem muzycznej struktury dzieł Bacha, a także polifonicznym wyrażaniem tekstury jego kompozycji. Znany był również z niekonwencjonalnych interpretacji sławnych już utworów muzycznych. Opanował wiele rozmaitych technik muzycznych, dzięki którym został zauważony i doceniony. Zasłynął nie tylko jako wspaniały kompozytor, instrumentalista, ale też jako aranżer dzieł muzycznych.

Prywatnie muzyk związany był między innymi z Cornelią Foss, która miała już wtedy męża. Ich romans trwał kilka lat. Kompozytor jednak nieustannie cierpiał wewnętrznie, borykał się z problemami zdrowotnymi oraz nerwicowymi.

Glenn Gould zmarł 27 września 1982 roku w Toronto. Przyczyną śmierci był przebyty wcześniej wylew oraz uszkodzenie mózgu. Muzyk został pochowany na słynnym cmentarzu w Toronto.

Podobne wypracowania do Glen Gould - biografia, życiorys