Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Glen Gould - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Glenn Gould urodził się 25 września 1932 roku w Toronto. Jego rodzina posiadała angielskie korzenie.

Muzyk był niezwykle uzdolnionym dzieckiem. Ogromny wpływ na jego rozwój muzyczny miała matka, która także obdarzona była dobrym słuchem i zdolnościami. Podobno już będąc w ciąży, marzyła, że jej syn zostanie sławnym kompozytorem i śpiewała mu piękne piosenki. Tak też się stało.

Kiedy Gould miał zaledwie trzy lata, nauczył się czytać nuty, choć nawet nie znał jeszcze liter. Mając dziesięć lat, rozpoczął naukę w Konserwatorium Muzyki w Toronto. Studiował tam szczególnie grę na fortepianie. Niezwykle zadziwiający jest fakt, że egzamin z fortepianu zdał już w wieku lat dwunastu, co było raczej niespotykane. Wielu badaczy twórczości Goulda dowodzi, że kompozytor odznaczał się naprawdę ogromną inteligencją oraz pracowitością. Konserwatorium ukończył rok później, zdając również egzaminy teoretyczne.

Nie musiał długo czekać na swój pierwszy publiczny występ. Miał on miejsce w Toronto w 1945 roku. Gouldowi towarzyszyła wówczas orkiestra. Pierwszy solowy recital dał w 1947 roku, następnie zaczął także prezentować swoje utwory w radio. Kilka lat później muzyk udał się w podróż do ZSRR. Nieznany wówczas...

Podobne wypracowania