Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Andrzej Towiański - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Andrzej Towiański już za życia stał się osobą kontrowersyjną. Jego niestandardowe, bardzo odważne poglądy przysporzyły mu tyle samo wielbicieli, co wrogów. Niektórzy nazywali go szarlatanem, inni – prawdziwym prorokiem. Faktem jest, iż Towiański posiadał niesamowitą charyzmę i zdolność przekonywania do siebie ludzi, co niewątpliwie pomagało mu w propagowaniu swoich poglądów.

Ile z legend towarzyszących życiu oraz istniejących po śmierci społecznika jest prawdą – nie dowiemy się tego nigdy. Oprócz całkiem poważnych, a nawet budzących spory respekt historii, pojawiają się anegdoty z dystansem podchodzące do kwestii rzekomych objawień Towiańskiego, a nawet traktujące je z przymrużeniem oka.

Filozof urodził się 1 stycznia 1799 roku na terenach dzisiejszej Litwy. Studiował na Uniwersytecie Wileńskim, później pracował jako doradca sędziego. Według przekazów w 1928 roku Andrzej Towiański doznał objawienia w jednym z wileńskich kościołów, co pobudziło go do prowadzenia misji w celu ewangelizacji świata. W tym celu założył tzw. Koło Sprawy Bożej, czyli sektę towiańczyków. Działała ona od 1842 roku, a więc rozpoczęła swoją działalność w dwa lata po wyjeździe Towiańskiego z ziemi rodzinnej do Paryża. Jej istnienie...

Podobne wypracowania