Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Chiny i Japonia w XIX wieku - omówienie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiek dziewiętnasty zarówno w historii Chin, jak i historii Japonii był czasem wielkich zmian. Oba państwa znalazły się w podobnej sytuacji – problemy wewnętrzne, przestarzały system rządów, w końcu zupełna izolacja od świata zewnętrznego. To jednak zakończenie wieku pokazało jak różnymi drogami poszły te dwa kraje: państwo chińskie wkraczało w XX wiek w zupełnym rozkładzie (próbą uporania się z tym miał być rok 1898 – „sto dni reform”), Japonia natomiast – po wewnętrznych reformach - jako nowe mocarstwo i nowoczesne, silne, liczące się na świecie państwem.

Na początku wieku obydwa państwa charakteryzowała niechęć do nowinek technicznych. Wciąż liczyło się praca rękodzielnicza, w rolnictwie także niewiele się zmieniało. W Chinach silną ręką rządziła uprzywilejowana warstwa Mandżurów (od roku 1644), co wewnątrz kraju rodziło kolejne bunty, kończące się licznymi wyrokami śmierci, a w polityce zewnętrznej odzwierciedlało się w rozszerzaniu wpływów poprzez podboje. W Japonii rozwinięty był natomiast system szogunatu. Do szogunów należała znaczna część ziemi, a  władza centralna, oficjalnie w rękach cesarza, nie miała praktycznego znaczenia. Sprawował on więc wyłącznie funkcje reprezentacyjne,...

TAGI: Chiny Japonia

Podobne wypracowania