Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przyczyny powstania Chmielnickiego - spór Bohdana Chmielnickiego z Danielem Czaplińskim

Spór Bohdana Chmielnickiego z Danielem Czaplińskim wydawał się być sporem, który nie może mieć wielkich konsekwencji. Był niczym z powieści - toczył się o majątek i kobietę. W powieściach miewa to tragiczny finał, ale nie aż taki, jaki został zapisany na kartach historii. Spór ten bowiem podaje się jako jeden z czynników wybuchu ukraińskiego powstania, na którego czele stanął właśnie Bohdan Chmielnicki.

Zatarg rozpoczął się w roku 1647. Daniel Czapliński, polski szlachcic, dokonał najazdu na majątek Chmielnickiego. Metodą intryg udało mu się wtrącić ukraińskiego oponenta do więzienia, odebrać mu posiadłość w Subotowie oraz kobietę. Chmielnicki na próżno szukał sprawiedliwości. Odwoływał się zarówno do sądów, jak i starał interweniować u samego króla polskiego. Racja została jednak przyznana intrygantowi Danielowi Czaplińskiemu. Bohdan Chmielnicki zbiegł na Sicz Zaporoską, gdzie stanął na czele powstania, które wybuchło w roku 1648.

Podobne wypracowania do Przyczyny powstania Chmielnickiego - spór Bohdana Chmielnickiego z Danielem Czaplińskim