Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Żółkiewski - biografia wielkiego wodza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Stanisław Żółkiewski urodził się w roku 1547 we wsi Turynka na ziemi lwowskiej. Po zakończeniu edukacji na poziomie elementarnym, jaką pobierał w rodzinnym domu, wysłany został do szkoły przedkatedralnej we Lwowie. Wbrew ówczesnym zwyczajom młody Stanisław nie został wysłany na Zachód, lecz na dwór Zygmunta Augusta. Tam powierzono go pod opiekę Jana Zamoyskiego. Sekretarz królewski i osobistość niezwykle wpływowa został osobistym mentorem Żółkiewskiego. Pod jego okiem młodzieniec nabierał doświadczenia zarówno rycerskiego, jak i dyplomatycznego (oboje uczestniczyli w wyprawie do Henryka Walezego w roku 1573).

Początek kariery Żółkiewskiego przypadł na czasy panowania Stefana Batorego. Chrzest bojowy przeszedł w roku 1577 w bitwie pod Lubieszowem, gdzie mężnie dowodził husarią. W kolejnych latach miał się wsławiać również w walkach pod  Połockiem, Wieliżem i Pskowem. Na polecenie swego mentora w roku 1584 aresztował spiskującego przeciwko królowi Samuela Zborowskiego, co o mało nie doprowadziło do jego śmierci, gdyż stał się wrogiem numer jeden obozu „zborowczyków”.

Ceną, jaką zapłacił Żółkiewski za przełamanie oporu Austriaków i zdobycie chorągwi w bitwie...

Podobne wypracowania