Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gniezno w średniowieczu - Gnieźnieńska prowincja kościelna w XIV wieku

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

W momencie przyjęcia chrztu przez Mieszka I oraz jego poddanych, ziemie państwa piastowskiego weszły w granice jurysdykcji papieskiej i zgodnie z prawem kanonicznym zostało zorganizowane w diecezje. Burzliwe losy polityczne pierwszego Królestwa Polskiego odbiły swoje piętno na stabilności Kościoła katolickiego nad Wisłą, ale już od połowy XI wieku jego pozycja stawała się co raz silniejsza.

Stolicą polskiej prowincji kościelnej było od początku chrześcijaństwa na ziemiach polskich, Gniezno - siedziba arcybiskupa zwanego prymasem (metropolitą) i stolica archidiecezji gnieźnieńskiej. Jeszcze przed okresem rozbicia dzielnicowego polska prowincja kościelna ukształtowała się w około piętnaście diecezji podporządkowanych nominalnie prymasowi, na czele których stali wybierani w porozumieniu z królem biskupi. Najbardziej znaczące na ziemiach polskich były m. in. biskupstwa: krakowskie, poznańskie (niezależne od Gniezna), wrocławskie czy kujawskie. Po przyłączeniu przez Kazimierza Wielkiego rozległych terenów ruskich na południowym wschodzie, w celu usprawnienia funkcjonowania prowincji kościelnej, w roku 1376 utworzono drugą polską metropolię w Haliczu (przeniesioną w XV wieku do Lwowa).

Kościół polski, jak każdy inny w Europie podlegał...

Podobne wypracowania