Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Manifestacje w Polsce - „Solidarność”. 1-3 maj 1983 r.

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Okres majowy 1983 r. przebiegał pod symbolem manifestacji. W kwietniu 1983 r. został aresztowany Józef Piniora, a w sierpniu Władysław Hardtka. W międzyczasie obchody majowe zamieniły się w pola bitwy, gdzie demonstranci manifestowali swoje niezadowolenie wobec polityki władzy.

Niezależne obchody majowe odbyły się w wielu miastach m.in. w Warszawie, Gdańsku, Nowej Hucie i Wrocławiu. W Krakowie zaszła dosyć kuriozalna sytuacja, gdyż demonstranci dostali się do oficjalnego pochodu i sprawili, że obchody majowe zamieniły się w obchody protestu. Cała majówka przebiegła pod wpływem demonstracji i wystąpień, które Solidarność organizowała bardzo hucznie i z liczną delegaturą. Władze z kolei widząc brak możliwości powstrzymania demonstrantów wzmożyły represje na działaczach Solidarności. 3 maja 1983 r. doszło do napadu na punkt pomocy internowanym w Warszawie przy kościele św. Marcina. 12 maja 1983 cięzko pobity został Grzegorz Przemyk, syn znanej poetki Barbary Sadowskiej, który dwa dni po pobiciu zmarł.

Majówka była ważnym wydarzeniem dostarczyła bowiem wielu ważnych i istotnych wydarzeń - pokazała siłę Solidarności, pozwoliła dać upust władzy, która w coraz bardziej brutalny sposób traktowała opozycją a także doprowadziła do kilku zgonów co z kolei jeszcze bardziej wzmagało podenerwowane społeczeństwo. 1-3 maj 1983 r. to czas manifestacji, w którym Solidarność pokazuje wzrost swojej aktywności. Warto też zwrócić uwagę na wspaniałe wykorzystanie majówki do wprowadzenia antysocjalistycznych haseł.

Podobne wypracowania