Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Dynastia pierwszych Piastów - kryzys dynastii wczesnopiastowskiej - Mieszko II i Bezprym

dynastia Piastów, historia Polski, królowie Polski, polityka, polityka wewnętrzna, Konrad II

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bolesław Chrobry zakończył swe pełne sukcesów panowanie niedługo po precedensowej i  historycznej koronacji królewskiej w roku 1025. W chwili jego śmierci wszyscy trzej spośród jego synów – czyli najstarszy Bezprym oraz młodsi Mieszko i Otto – byli zdolni i gotowi do przejęcia władzy nad potężnym państwem. Nieuregulowanie kwestii sukcesji po sobie przez króla Bolesława Chrobrego stało się w latach następnych przyczyną poważnego kryzysu dynastycznego w pierwszym państwie piastowskim.

Z grona potencjalnych następców zmarłego króla w młodości jedynie Mieszko przejawiał jakąkolwiek aktywność polityczną (uczestniczył m.in. w niemieckiej polityce ojca), co wskazywać mogłoby, że to właśnie z nim król wiązał swoje plany odnośnie sukcesji – na temat pozostałych dwóch braci zachowały się jedynie śladowe wzmianki, z których wnioskować można, że Bezprym miał być prawdopodobnie przeznaczony do stanu duchownego. Niezwłocznie po śmierci Bolesława Chrobrego (jeszcze w roku 1025) odbyła się koronacja Mieszka II, który pozornie wydawał się być idealnym kandydatem do objęcia władzy nad stworzonym przez ojca państwem. Posiadał on kompleksowe wykształcenie oraz miał szerokie koligacje i poparcie...

Podobne wypracowania