Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kampanie prezydenckie w Polsce - kampania B. Komorowskiego a kampania J. Kaczyńskiego. Porównanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Tegoroczne wybory prezydenckie stoją pod znakiem trudnych wydarzeń, żałoby narodowej i liczenia strat po powodzi. Kampania upływa więc w cieniu bieżącej sytuacji i związanych z nią emocji, kandydaci mieli też niewiele czasu na merytoryczną dyskusję i pełną prezentację swoich programów. Na progu ciszy wyborczej warto więc spojrzeć na to, jak sztaby zdążyły zaprezentować się w biegu wyborczym na sto metrów.

Wstępem do tegorocznej kampanii prezydenckiej były prawybory wewnątrz Platformy Obywatelskiej, które stanowiły pewne novum w historii powojennej Polski. Bronisław Komorowski wygrał ze swym kontrkandydatem we wszystkich województwach, najwyraźniej prześcigając Radosława Sikorskiego na Mazowszu. Kandydat PO szybko uzyskał poparcie kilku znaczących autorytetów polskiej sceny politycznej, m.in. Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego oraz Władysława Bartoszewskiego.

Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem wymusiła na kandydatach znaczne skondensowanie kampanii ze względu na konieczność przyspieszenia wyborów, zaś Lecha Kaczyńskiego ubiegającego się o reelekcję w wyścigu prezydenckim zastąpił jego brat, Jarosław Kaczyński. Jeszcze przed rozpoczęciem pracy sztabów wyborczych można więc było spodziewać się ostrego starcia i porzucenia...

Podobne wypracowania