Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maoizm - założenia, charakterystyka, geneza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Maoizm jest chińską wersją komunizmu, pochodzi od nazwiska jego twórcy Mao Tse Tunga. Maoizm opierał się na leninizmie i marksizmie. Mao Tse Tung był przywódcą Komunistycznej Partii Chin. Maoizm trwał tylko za czasów rządu Mao Tse Tunga, po jego śmierci Chiny zmieniły politykę.

Maoizm jest wschodnią próbą interpretacji prac Marksa i Lenina. Jednak Mao bardzo niewiele korzystał z myśli komunistów, stworzył własną ideologię, stąd też wersja komunizmu chińskiego przyjęła się jako maoizm.

Komunistyczny rdzeń maoizmu opierał się na manifeście komunistycznym i fragmentach prac Lenina. Mao Tse Tung zdawał sobie sprawę, że Chiny nie posiadają proletariatu, musiał więc nieco zmienić założenia doktryny komunistycznej. Maoizm przyjął ideę rewolucji i rozpoczął walkę z krajami kapitalistycznymi. Mao zakładał, że kapitalizm wyzyskuje Azję i trzeba z nim bezwzględnie walczyć.

Maoizm był zdecydowanie bardziej radykalny aniżeli doktryna Lenina. Mao Tse Tung twierdził, że zbudowanie komunizmu zależy tylko i wyłącznie od władzy politycznej, która musi przekształcić społeczeństwo w społeczeństwo komunistyczne i zaczepić wartości, które promował Marks w  swoich pismach. Maoizm odrzucał też prymat Związku Radzieckiego na świecie,...

Podobne wypracowania