Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm ekonomiczny (gospodarczy) - definicja, charakterystyka, przykłady

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm ekonomiczny to określone spojrzenie na kwestie gospodarcze. Konserwatyzm gospodarczy postuluje silną ingerencję państwa w gospodarkę. Według tego poglądu, zysk i dochód może być zwiększony przez współudział regulacji państwowych. W przeciwieństwie do idei wolnego rynku szuka rozwiązań w zmniejszeniu kosztów i wydatków.

Za twórcę konserwatyzmu ekonomicznego uważa się Johna Maynarda Keynesa, którego od którego nazwiska pochodzi szkoła ekonomiczna, której przedstawiciele zwani są keynesistami. Keynes, jak i późniejsi konserwatyści gospodarczy, uważali, że gospodarka musi być uzależniona od rządu  i pozwala na interwencję rządu w jej sferę. Rząd winien wspierać upadające przedsiębiorstwa, firmy i spółki po to, by mogło się to przełożyć na ponowne wypracowywanie zysków. Konserwatyści gospodarczy uważali, że polityka monetarna rządu jest w stanie wyeliminować inflację oraz bezrobocie.

Konserwatyzm gospodarczy ostro krytykował ideę wolnego rynku twierdząc, że gospodarka wolnorynkowa przechodzi chwiejne etapy – od małego popytu do nadmiernego popytu. I dlatego uważali, że rząd musi te nierówności regulować.

Niestety idea konserwatyzmu gospodarczego nie zdała...

Podobne wypracowania