Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Nacjonalizm a globalizacja - opracowanie tematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nacjonalizm jest postawą społeczno-polityczną, która stawia na pierwszym miejscu ideę narodu. Naród jest dla nacjonalisty najważniejszy. W dobie globalizacji problem narodu schodzi na dalszy plan. Globalizacja oznacza zwiększenie współzależności i integracji państw między sobą, przyczynia się do wielokulturowości i wymieszania się narodów. Tego nacjonalizm nie akceptuje, bardzo często globalizacja przyczynia się do osłabienia narodów, jak twierdzą nacjonaliści.

Globalizacja jest ogółem procesów, które prowadzą do jedności kulturowej wielu różnych nacji i grup etnicznych. Nacjonalizm nie akceptuje takiej postawy i otwarcie sprzeciwia się tego rodzaju polityce.

Nacjonaliści bardzo często podkreślają unikatowość kultur i tradycji różnych narodów, według nich globalizacja przyczynia się tylko do ich zaniku i degeneracji. Nacjonalizm sprzeciwia się różnorodności kulturowej na jednym terenie, podkreśla wyjątkowość rdzennych kultur i tradycji. Jednak początki globalizacji wiązały się z ideą nacjonalizmu - za pomocą budowania kolonii promowano tradycję kolonizatorów wśród najechanych terenów.

Kolonizację prowadzili Anglicy, Francuzi, Hiszpanie i Holendrzy. Dzisiaj...

Podobne wypracowania