Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Najwyższa Prawda - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

Założycielem organizacji terrorystycznej o nazwie Najwyższa Prawda (jap. Aum Shinrikyo) był japoński uzdrowiciel Chizuo Matsumoto. Początkowo jego stowarzyszenie miało charakter szkoły jogi, dzięki której członkowie mogli regenerwać swoje organizmy. Po kilku latach Matsumoto doznał „objawienia” i przemianował się na Shoko Asahara. Zmienił się także zamysł całej organizacji. W 1987 roku nadał jej nową nazwę - Omu Shinrikyo. 

Stowarzyszenie nabrało cech typowej sekty. Asahara głosił pogląd jakoby wkrótce miał nastąpić koniec zdeprawowanego i pełnego zła współczesnego świata, a serię katastrof i klęsk przetrwają wyłącznie członkowie sekty, którzy stworzą nowy, rajski porządek na Ziemi. Wszelkie działania Najwyższej Prawdy miały na celu niwelowanie zła występującego w obecnej rzeczywistości. 

Nauki Asahary były połączeniem idei buddyzmu, chrześcijaństwa, taoizmu, hinduizmu oraz, co ciekawe, koncepcji zawartych w powieściach Asaaca Assimova. Wstępując do wspólnoty jej członkowie musieli wyzbyć się wszystkich dóbr materialnych i bezwzględnie poddać się woli Asahary. Jeśli któremuś z towarzyszy udowodniono zdradę zasad, wówczas z reguły karano go fizycznie bądź głodzono. W roku założenia sekty jej przywódca duchowy założył w pobliżu góry Fudżi gminę Aum. Miała ona charakter zamkniętej i samodzielnej miejscowości z całym kombinatem przemysłowym (głównie zakłady chemiczne). Budowano fachowe laboratoria do prac nad bronią chemiczną i biologiczną, której zamierzano użyć w walce ze skorumpowanymi instytucjami (za takie uznano również organy państwowe). 

Ogromny majątek, jaki udało się zgromadzić sekcie (dochodów dostarczała między innymi sprzedaż narkotyków) przeznaczony był w głównej mierze na owe badania naukowe. Starano się przede wszystkim wyprodukować broń biologiczną (np. wąglika) oraz promieniotwórczą, trucizny, gazy bojowe, takie jak soman, VX, tabun, sarin. Placówki Omu Shinrikyo znajdowały się również poza terytorium Japonii, m.in. w Stanach Zjednoczonych, w Rosji, w Australii, w Niemczech oraz na Tajwanie. 

Działalność terrorystyczna Najwyższej Prawdy polega przede wszystkim na atakach z użyciem broni biologicznej i chemicznej, na porwaniach, morderstwach oraz zastraszeniach. Pierwszą akcją bioterrorystyczną było rozpylenie jadu kiełbasianego na tokijski parlament w 1990 roku oraz na amerykańską bazę marynarki w Yokosuka. Natomiast trzy lata później celem ataku stali się mieszkańcy osiedla rządowego, na terenie którego próbowano rozprzestrzenić zarazki wąglika. Wreszcie najsłynniejszym przedsięwzięciem Omu Shinrikyo było ropylenie w tokijskim metrze sarinu (w 1995 roku), w wyniku którego śmierć poniosło 12 osób. Władze Japonii wszczęły proces delegalizacji organizacji, a jej przywódców postawiły przed sądem, także Shoko Asaharę. Jednak nie doprowadziło to do całkowitego rozbicia Najwyższej Prawdy. W 2000 roku nowy lider, Fumihiro Joyu, przemianował ją na Aleph i kontynuuje działania terrorystyczne. 

Podobne wypracowania do Najwyższa Prawda - organizacje terrorystyczne - charakterystyka