Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm - co to jest konserwatyzm? Cechy, przedstawiciele, definicja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm jest nurtem społeczno-politycznym, który postuluje obronę tradycji, ideałów i starych zasad rządu. Z łacińskiego konserwatyzm oznacza „zachować, ocalić” – conservare. Naczelnymi pojęciami, których broni konserwatyzm, są religia, państwo, naród, rodzina i hierarchia państwowa. Konserwatyzm broni starego porządku, ponieważ – jak uważa – zmiany, zwłaszcza te rewolucyjne, prowadzą od destrukcji i rozkładu.

Idea konserwatyzmu narodziła się w XVIII w. i była reakcją na rewolucję francuską i całą ideę oświecenia i racjonalizmu. Twórcą konserwatyzmu był Edmund Burke, filozof i polityk irlandzki. Obecnie konserwatyzm kojarzony jest z prawicą i alternatywą polityczną. Konserwatyzm zrodził się na podstawie krytyki oświecenia. Konserwatyści uważali, że człowiek jest zobowiązany i zdeterminowany, żyjąc w społeczeństwie i dlatego jest z konieczności istotą społeczną. Była to krytyka indywidualizmu jednostki, jaką promowało oświecenie. Podobną krytykę objęto racjonalizm, który odrzucał ideę Boga i religii. Konserwatyzm ostro sprzeciwiał się kierowaniu się tylko i wyłącznie rozumem. Konserwatyści zwracali uwagę na uczucia i namiętności, które oprócz rozumu również miały bardzo ważne...

Podobne wypracowania