Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prawo – funkcje prawa – charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawo jest jednym z najważniejszych elementów niezbędnych do funkcjonowania państwa. Wpływa na niemal wszystkie dziedziny życia obywateli – politykę, gospodarkę, kulturę itp. Istnienie i odpowiednie zastosowanie prawa zapewnia ład i porządek w społeczeństwie. Jak już wspomniano prawo dotyka wielu dziedzin, wobec czego jego funkcje są równie rozległe. Podstawową funkcją systemu prawnego jest regulacja życia społecznego (funkcja stabilizacyjna). 

Spełnia to zadanie przede wszystkim poprzez usuwanie bądź niwelowanie niepożądanego postępowania, nierespektującego przepisów prawnych. Takie działanie wpływa bezpośrednio na stabilizację systemu i utrzymanie ładu w państwie, a także buduje poczucie bezpieczeństwa. Jednak, aby wyeliminować proceder łamiania prawa trzeba opracować system kar, jakim będą podlegały osoby przekraczające przepisy i dokonujące przestępstwa. Muszą zatem istnieć pewne środki odstraszające, które wynikają z zasady, iż każde przestępstwo będzie ukarane. Tworząc system kar, państwo realizuje represyjną funkcję prawa, której uzupełnieniem jest funkcja kontrolna (jej podstawowym celem jest sprecyzowanie, jakie postawy ludzi są dozwolone, a jakie zabronione i obarczone konsekwencją prawną).

Wyżej wspomniane...

Podobne wypracowania