Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Partia Pracujących Kurdystanu – organizacje terrorystyczne – charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Naród kurdyjski liczy ponad 25 milionów osób. Od wielu stuleci dąży on do utworzenia własnego państwa. Ruchy narodowowyzwoleńcze nasiliły się na początku XX wieku, kiedy sytuacja polityczna dawała realne szanse na uzyskanie niepodległości. Po I wojnie światowej, zgodnie z postanowieniem traktatu z Sévres, proklamowano utworzenie niepodległego Królestwa Kurdystanu. 

Jednak wkrótce państwa Ententy wycofały swoje poparcie dla inicjatywy, a ziemie kurdyjskie podzielono pomiędzy kilka państw. Największy odsetek Kurdów znalazł się pod panowaniem tureckim, spora ich liczba zamieszkuje również Iran, Irak i Syrię. Powstania kurdyjskie wybuchały od tego czasu regularnie we wszystkich tych krajach, szczególnie w związku z dyskryminacyjną polityką władz tureckich. W latach 70. nastroje dodatkowo zaostrzyły się, nowopowstałe organizacje lewicowe (głównie marksistowsko-leninowskie) podejmowały się próby wywołania rewolucji w Turcji. Jednym z najbardziej aktywnie działających członków był Abdullah Öcalan – student politologii na uniwersytecie w Ankarze. W prowincji Diyarbakir stworzył zaczątki Partii Pracujących Kurdystanu (PKK) – oficjalnie utworzono ją w 1978 roku w miejscowości...

Podobne wypracowania