Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eduard Bernstein - Rewizjonizm - definicja, charakterystyka, cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Eduard Bernstein urodził się w 1850 r., a zmarł w 1932 r. Był czołowym myślicielem i twórca rewizjonizmu w socjaldemokracji. Proponował odrzucenie rewolucji i wprowadzenie zamiast niej ewolucji, tak, aby socjalizm stopniowo wrastał w kapitalizm i przekształcał go w coraz bardziej socjalistyczny ustrój.

Rewizjonizm powstał w XIX wieku dzięki Bernsteinowi, który stworzył podwaliny dla nowej idei lewicy. Rewizjonizm z łacińskiego oznacza ponowne widzenie, ponowne spojrzenie. Proponował on aktualizację dogmatów Marksa. Zarzucił Marksowi błędy w fundamentalnych kwestiach rewolucji i dyktatury proletariatu.

Bernstein cenił wolność jednostki. Zweryfikował idee Marksa, zmieniając pojęcie walki klas. Widział w kapitalizmie również dobre strony, dzięki niemu polepszono życie robotników. Wierzył w stopniową demokratyzację społeczeństw Europy, a robotników zachęcał do udziału w parlamentaryzmie. Krytykował Marksa za zbyt naiwną wiarę w jedność proletariatu. Dyktatura proletariatu była dla Bernsteina nie do przyjęcia, zwłaszcza, że prowadzić do niej miały krwawe rewolucje. Krytykował  rewolucję, gdyż – jak sądził – zawsze prowadzi ona do kontrrewolucji. Całkowicie odrzucał anarchizm jako formę degeneracji, uważał,...

Podobne wypracowania