Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konserwatyzm – konserwatyzm w Anglii. Partia Konserwatywna w Wielkiej Brytanii

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm angielski narodził się pod koniec XVII w. za sprawą Partii Konserwatywnej, której początek dało stronnictwo Torysów. Torysi byli ugrupowaniem politycznym, które reprezentowało interesy mieszczaństwa, opowiadało się za tradycją i kościołem. Angielscy konserwatyści podkreślali znaczenie rodziny, narodu i państwa. W ekonomii promowali ideę wolnego rynku i własności prywatnej jako najważniejszej wartości.

Prekursorami angielskiego konserwatyzmu byli m.in. David Hume – filozof i historyk, twórca sceptycyzmu, William Pit Młodszy – premier Wielkiej Brytanii, a także – filozof i ewolucjonista Herbert Spencer, który stworzył koncepcję darwinizmu społecznego.

W 1834 r. Torysi przemianowali się na Partię Konserwatywną. Konserwatyzm angielski zaczął czerpać inspirację i programy ideowe z myśli Edmunda Burke'a, irlandzkiego filozofa i polityka. Edmund Burke stworzył podwaliny dla myśli konserwatywnej, która zaczęła silnie oddziaływać na inne państwa, w tym także na Anglię. Po przekształceniu się torysów w Partię Konserwatywną, rozpoczęli oni próby reform i rozpoczęli głoszenie swoich programów ideowych. Jeszcze w 1834 r. ogłosili pierwszą deklarację programową partii. Program skupiał...

Podobne wypracowania