Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Liberalny konserwatyzm - definicja, charakterystyka, założenia

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konserwatyzm liberalny jest nurtem, który łączy w sobie dwa światopoglądy: liberalizm w gospodarce i konserwatyzm w życiu społecznym. Jest to synteza myśli dwóch filozofów – Edmunda Burke'a i Johna Locke’a. Konserwatyzm liberalny w gospodarce zwraca szczególną uwagę na ideę własności, prywatności i wolności. Gospodarka miała być na tyle wolna od wpływów zewnętrznych, że wolność rynkowa przejawiała się bez ingerencji państwa i innych instytucji rządowych. Ta wolność dotyczyła przede wszystkim alkoholu, benzyny i narkotyków. Państwo nie może ingerować w wolny rynek. Stąd też konserwatyzm liberalny krytykuje ideę państwa opiekuńczego.

Najważniejszą zasadą w konserwatyzmie liberalnym jest idea własności. Własność jest uświęconym prawem, w które nikt nie ma prawa ingerować. Istotny jest też element postrzegania sprawiedliwości. Konserwatyści liberalni postrzegają sprawiedliwość dosyć jasno – państwo nie może uginać się pod żądaniami mniejszych grup społecznych, takich jak grupy proaborcyjne czy feministki. W kwestiach prawa obyczajowego konserwatyzm liberalny postuluje ideę tradycyjną i w tej kwestii jest konserwatywny. Największym złem według konserwatystów liberalnych jest przywilej – rujnuje on...

Podobne wypracowania