Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alfred Szklarski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Alfred Szklarski znany jest przede wszystkim jako twórca wielotomowej sagi o przygodach Tomka Wilmowskiego – ciekawskiego chłopca, którego spotykają w kolejnych częściach powieści („Tomek na wojennej ścieżce”, „Tomek na tropach Yeti”) rozmaite niespodziewane wydarzenia. Jednak Szklarski był nie tylko twórcą powieści dla młodzieży. Jego debiut to powieść sensacyjna pt.: „Gorący ślad”.

Pisarz urodził się w 1912 roku w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkał przez pierwsze dwanaście lat swojego życia. Potem przeprowadził się do Polski, gdzie kontynuował edukację szkolną, a po niej – studia w warszawskiej Akademii Nauk Politycznych. Niedługo po ukończeniu przez Szklarskiego studiów rozpętała się II wojna światowa, w której brał udział jako członek AK. Po zakończeniu wojny był skazany za druk tekstów w proniemieckich czasopismach („Nowy Kurier Warszawski”) i spędził cztery lata w więzieniu. Po wyjściu na wolność mieszkał w Katowicach i Krakowie, zajmując się tworzeniem opowiadań i powieści dla dzieci oraz młodzieży, a także dla dorosłych.

Używał wielu pseudonimów, m.in. Alfred Bronowski, Fred Garland, Aleksander Gruda, Alfred Murawski. Niektóre z nich służyły...

Podobne wypracowania