Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tamilskie Tygrysy - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

Sri Lanca (Cejlon) od wielu dziesięcioleci jest terenem starć buddyjskich Sygnalezi z hinduistycznymi Tamilami. Jeszcze pod panowaniem brytyjskim rozpoczęły się niesnaski między tymi dwoma narodowościami. Przyczyną niechęci było faworyzowanie Tamilów przez Brytyjczyków. W 1948 roku Sri Lanca odzyskała niepodległość i to będący większością (Tamilowie stanowili tylko 18% ludności) Sygnalezi przystąpili do tworzenia podstaw ustrojowych państwa. Pracę rozpoczął nowopowstały rząd i administracja państwowa. Pierwsze postanowienia dotyczyły między innymi wyizolowania ludności tamilskiej z życia gospodarczego, społecznego i kulturowego. 

Utrudniano im przede wszystkim dostęp do określonych stanowisk pracy, przykładowo nie mogli Tamilowie być funkcjonariuszami policji. Takie działania władz generowały konflikty między narodowościami. Do tego dochodziły liczne pogromy ludności tamilskiej. Wrogie nastroje nasiliły się w latach 60. i 70., kiedy powstał zorganizowany tamilski ruch oporu. 

Najważniejszą organizacją były Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Islamu (LTTE – Tamilskie Tygrysy). Zasadniczym celem działania tego ugrupowania militarnego było odzyskanie niepodległości na drodze walki. Dobrze zorganizowane i uzbrojone Tamilskie Tygrysy na przestrzeni kolejnych lat przejęły kontrolę nad znaczną częścią północnej i wschodniej Sri Lanki. Działalność terrorytyczna LTTE polegała głównie na organizowaniu zamachów zbrojnych na wybitne osobistości życia politycznego – w ich wyniku śmierć ponieśli m.in. prezydent Ranasinghe Premadas, minister obrony, dowódca marynarki, były premier Indii Rajiv Gandhi, a także na obiekty takie jak statki czy samoloty. Ataki samobójcze są w 40% przeprowadzane przez przeszkolone kobiety-wojowniczki. Kobiety posiadają własne obozy szkoleniowe, stanowią blisko połowę członków organizacji. W celach wojskowych wykorzystywane są również dzieci, co budzi największe oburzenie światowej opinii publicznej. 

Po niemal trzydziestu latach wojny domowej, w lutym 2002 roku, doszło do zawieszenia broni. Obowiązywało ono przez kolejne cztery lata, aż do momentu, kiedy w 2006 roku zamordowano jednego z członków Tamilskich Tygrysów. W odpowiedzi na to zdarzenie przedstawicielka LTTE podjęła się próby wysadzenia w powietrze dowódcy armii, podczas której zginęło 10 osób. Fala obustronnych ataków zniweczyła ustalenia pokojowe. W maju 2009 roku rząd Sri Lanki doniósł o zabiciu przywódcy Tamilskich Tygrysów i o rozbiciu całej organizacji terrorystycznej. Informacje potwierdzili również przedstawiciele LTTE.

Podobne wypracowania do Tamilskie Tygrysy - organizacje terrorystyczne - charakterystyka