Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tamilskie Tygrysy - organizacje terrorystyczne - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sri Lanca (Cejlon) od wielu dziesięcioleci jest terenem starć buddyjskich Sygnalezi z hinduistycznymi Tamilami. Jeszcze pod panowaniem brytyjskim rozpoczęły się niesnaski między tymi dwoma narodowościami. Przyczyną niechęci było faworyzowanie Tamilów przez Brytyjczyków. W 1948 roku Sri Lanca odzyskała niepodległość i to będący większością (Tamilowie stanowili tylko 18% ludności) Sygnalezi przystąpili do tworzenia podstaw ustrojowych państwa. Pracę rozpoczął nowopowstały rząd i administracja państwowa. Pierwsze postanowienia dotyczyły między innymi wyizolowania ludności tamilskiej z życia gospodarczego, społecznego i kulturowego. 

Utrudniano im przede wszystkim dostęp do określonych stanowisk pracy, przykładowo nie mogli Tamilowie być funkcjonariuszami policji. Takie działania władz generowały konflikty między narodowościami. Do tego dochodziły liczne pogromy ludności tamilskiej. Wrogie nastroje nasiliły się w latach 60. i 70., kiedy powstał zorganizowany tamilski ruch oporu. 

Najważniejszą organizacją były Tygrysy Wyzwolenia Tamilskiego Islamu (LTTE – Tamilskie Tygrysy). Zasadniczym celem działania tego ugrupowania militarnego było odzyskanie niepodległości na drodze walki. Dobrze zorganizowane i uzbrojone Tamilskie Tygrysy na...

Podobne wypracowania