Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Sofokles (ok. 496 – 490 p.n.e.) to jeden z trzech (obok Ajschylosa oraz Eurypidesa) wielkich „ojców teatru antycznego”. Autor 123 sztuk, z których do naszych czasów w całości przetrwało zaledwie 7.

Sofokles przychodzi na świat w Kolonos w Attyce w Grecji. Jego rodzina należała do bardzo zamożnych – ojciec Sofoklesa prowadził przedsiębiorstwo produkujące broń, co w czasach licznie prowadzonych wówczas wojen gwarantowało wciąż rosnący rynek zbytu. Przełomowym wydarzeniem w życiu młodego chłopca jest udział w charakterze przewodnika chóru w uroczystości poświęconej zwycięstwu pod Salaminą. Odtąd jego zainteresowania wyraźnie będą skupiać się wokół misteriów teatralnych. Dwanaście lat później, w wieku 28 lat, odnosi pierwszy prawdziwy sukces. Pokonuje w zawodach dionizyjskich samego Ajschylosa. Zwycięstwo umacnia go w poczuciu słuszności dokonanego wyboru. Jak mówią badania, dramatopisarz miał 24 razy zdobyć najwyższe laury we wspomnianym już konkursie, w tym wielokrotnie wykazać wyższość swego kunsztu nad Ajschylosem.

Jeżeli chodzi o innowacyjność budowy dramatów Sofoklesa oraz innowacje wprowadzone przez niego do utartych już norm scenicznych, należałoby wymienić następujące...

Podobne wypracowania