Sofokles - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Sofokles (ok. 496 – 490 p.n.e.) to jeden z trzech (obok Ajschylosa oraz Eurypidesa) wielkich „ojców teatru antycznego”. Autor 123 sztuk, z których do naszych czasów w całości przetrwało zaledwie 7.
Sofokles przychodzi na świat w Kolonos w Attyce w Grecji. Jego rodzina należała do bardzo zamożnych – ojciec Sofoklesa prowadził przedsiębiorstwo produkujące broń, co w czasach licznie prowadzonych wówczas wojen gwarantowało wciąż rosnący rynek zbytu. Przełomowym wydarzeniem w życiu młodego chłopca jest udział w charakterze przewodnika chóru w uroczystości poświęconej zwycięstwu pod Salaminą. Odtąd jego zainteresowania wyraźnie będą skupiać się wokół misteriów teatralnych. Dwanaście lat później, w wieku 28 lat, odnosi pierwszy prawdziwy sukces. Pokonuje w zawodach dionizyjskich samego Ajschylosa. Zwycięstwo umacnia go w poczuciu słuszności dokonanego wyboru. Jak mówią badania, dramatopisarz miał 24 razy zdobyć najwyższe laury we wspomnianym już konkursie, w tym wielokrotnie wykazać wyższość swego kunsztu nad Ajschylosem.
Jeżeli chodzi o innowacyjność budowy dramatów Sofoklesa oraz innowacje wprowadzone przez niego do utartych już norm scenicznych, należałoby wymienić następujące fakty: poprzez wprowadzenie na scenę trzeciego aktora Sofokles umożliwił budowanie bardziej interesującego napięcia, sprawił, iż dialogi stały się bliższe realiom rozmów dnia codziennego, gdzie częściej toczą się one w większej grupie. Wprowadzenie na scenę dekoracji przyczyniło się z kolei do podniesienia wartości estetycznych oraz lepszego budowania specyficznej atmosfery związanej z akcją sztuki. Zwiększenie z kolei ilości członków chóru wzmacnia patos jego partii, dodaje siły wypowiedziom silniejszej już grupy. Fakt ten nie jest bez znaczenia, gdy będziemy pamiętać o padających z tej strony licznych moralizatorskich komentarzach, a także o istotnej roli chóru, wprowadzającego do kolejnych aktów. Z drugiej strony akcent coraz silniej kładziony jest na rolę przodownika chóru. Sofokles rozwinął wreszcie sferę życia wewnętrznego swoich bohaterów, co w połączeniu z wciąż obowiązującymi motywami mitologicznymi – w tym także nieuchronnym fatum – sprawiło, iż walka postaci z przeciwnościami losu stała się jeszcze bardziej atrakcyjna.
Posiadany majątek umożliwił Sofoklesowi piastowanie także urzędów państwowych (w Grecji często niepowodzenia na tym polu należało pokrywać z własnej kieszeni). Był m.in. skarbnikiem Związku Ateńskiego, kapłanem Asklepiosa oraz uczestniczył w tłumieniu buntu na Samos w 440 r. p.n.e.
Ocalałe sztuki Sofoklesa to: „Król Edyp”, „Antygona”, „Ajas”, „Elektra”, „Kobiety z Trachis”, „Filoktet”, „Edyp w Kolonie”.
Podobne wypracowania do Sofokles - biografia, życiorys
- Ignacy Krasicki - biografia, życiorys
- Impresjonizm w literaturze i sztuce polskiej - omów temat na podstawie wybranych dzieł literatury i sztuki
- Cyprian Kamil Norwid „Klaskaniem mając obrzękłe prawice...” - interpretacja i analiza wiersza
- Tadeusz Konwicki „Mała apokalipsa” - Rzeczywistość a propaganda w „Małej apokalipsie” Konwickiego
- Mark Twain „Pamiętniki Adama i Ewy” - sens ludzkiego życia na podstawie powieści. Opracowanie
- Poezja mistyczna Jana Andrzeja Morsztyna na przykładzie utworu „Do Trupa”
- Rimbaud „Śpiący w kotlinie” - interpretacja i analiza utworu
- Czesław Miłosz „Piosenka o końcu świata” - środki stylistyczne użyte w wierszu
- Safona - biografia, życiorys
- Patriotyzm, postawy patriotyczne w utworach Mickiewicza - rozwiń temat w kontekście „Dziadów” cz. III i „Do matki Polki”
- Jarosław Iwaszkiewicz „Ikar” - znaczenie tytułu opowiadania. Opracowanie
- Wacław Berent „Próchno” - motywy literackie zawarte w utworze
- Przedmowa Witolda Gombrowicza do „Trans-Atlantyku”
- Eliza Orzeszkowa „ABC” - krótkie streszczenie
- Czesław Centkiewicz „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” - charakterystyka Anaruka
- Działalność „Małego Sabotażu” – „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński
- Juliusz Verne „W 80 dni dookoła świata” - recenzja książki
- Motywy biblijne w malarstwie, ich funkcjonowanie - omów na przykładzie obrazów z różnych epok
- Legenda o Lechu, Czechu i Rusie - streszczenie
- Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”, Stefan Żeromski „Ludzie bezdomni” - porównanie wizji krain dzieciństwa