Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Safona - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Znamy wielu twórców literackich wywodzących się ze starożytnej Grecji – Homer, Ajschylos, Symonides, Pindar… Jednak w ich gronie znajdujemy niezwykle mało kobiet. Wiemy, iż płeć żeńska w czasach klasycznych nie miała większych praw, a jej aktywność ograniczała się do przebywania w domach, opiekowania się dziećmi i sporadycznego odwiedzania przyjaciółek. Kobiety tylko w czasie większych uroczystości wychodziły z domu. Tym bardziej na uwagę i docenienie zasługuje fakt takiego wybicia się greckiej poetki. Wiemy, że nie jest ona postacią legendarną, jednak istnieje mnóstwo niedomówień związanych z jej osobą. Nie posiadamy nawet dokładnych informacji o jej imieniu. Funkcjonują wersje: Sapfo, Psafo, Saffo.

Poetka żyła na przełomie VII i VI w. p.n.e. i była reprezentantką liryki eolskiej. Dzięki jej twórczości dysponujemy dzisiaj tzw. strofą saficką składającą się z trzech wersów jedenastozgłoskowych i jednego pięciozgłoskowego. Safona była w stanie poświęcić się twórczości pisarskiej, gdyż przede wszystkim miała do tego warunki – urodziła się w arystokratycznej rodzinie z kulturalnymi tradycjami. Zarówno ojciec, jak i bracia poetki pełnili ważne funkcje państwowe.

Kobieta urodziła się na...

Podobne wypracowania