Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Motywy biblijne w malarstwie, ich funkcjonowanie - omów na przykładzie obrazów z różnych epok

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Biblia jako bogata Ksiega inspirowała i nadal inspiruje twórców różnych dziedzin sztuki. Mamy odwołania biblijne w literaturze, muzyce, rzeźbie czy malarstwie. Ostatnia kategoria stanowi ciekawy przedmiot do rozważenia.

Utrwalanie scen biblijnych i postaci związanych z Pismem Świętym na ścianach świątyń, rycinach, obrazach stało się jednym z głównych motywów w sztuce epoki średniowiecza. Szczególnie ściany i sklepienia kościołów służyły do zobrazowywania wydarzeń ze Starego i Nowego Testamentu. „Biblia Pauperum”, czyli „Biblia dla ubogich”, to rozwiązanie, które miało pomóc prostym ludziom nie umiejącym czytać zrozumieć prawdy wiary i zbliżyć do Boga. Malowano więc freski przedstawiające najważniejsze biblijne sceny. Był to łatwo dostępny i czytelny sposób na ukazanie bogactwa wątków biblijnych ubogim wiernym. Artystą, który zajmował się tego typu malowidłami był na przykład Michał Anioł, a jednym z przykładów jego dzieł ściennych są freski w Kaplicy Sykstyńskiej. Takie dzieła jak „Stworzenie Adama” czy „Sąd Ostateczny” rozpoznawalne do dziś, wyszły spod pędzla właśnie tego malarza. Michał Anioł stale współpracował z Watykanem,...

Podobne wypracowania