Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Działalność „Małego Sabotażu” – „Kamienie na szaniec” Aleksander Kamiński

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Mały sabotaż to rodzaj walki psychologicznej. W wykonaniu polskich harcerzy polegał on głównie na ośmieszaniu okupanta i sprzeciwianiu się prowadzonym przez niego akcjom propagandowym. Działania wymierzone były także przeciwko tym, którzy współpracowali z wrogiem. Celem było udowodnienie, że Polska się nie poddała, że cały czas walczy, że młodzi ludzie nie zgadzają się na okupację. Mały sabotaż miał dawać nadzieję polskiej ludności.

W „Kamieniach na szaniec” Aleksander Kamiński przedstawił kilka takich akcji, prowadzonych przez „Buki”. Jedna z nich wymierzona była przeciwko warszawskim fotografom, którzy demonstrowali swoje przyjazne nastawienie wobec okupanta, wywieszając na witrynach zdjęcia niemieckich żołnierzy. Niezależnie od tego, czy miał to być chwyt propagandowy czy reklamowy, polskie podziemie postanowiło z tym procederem walczyć. Najpierw wysyłano do fotografów listy i prośby, by usunęli fotografie. Ponieważ niewielu się na to zdecydowało, zaczęto wybijać im szyby. Zadanie było o tyle trudne, że wiele zakładów mieściło się przy głównych ulicach. Na skuteczny pomysł wpadł Alek, który jeździł na rowerze, dzięki czemu mógł szybko rzucić kamieniem i uciec. Akcja zakończyła się...

Podobne wypracowania