Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Waldemar Łysiak - biografia, życiorys

Waldemar Łysiak jest polskim pisarzem i publicystą żyjącym w XX wieku. Urodził się w 1944 roku w Warszawie. Po ukończeniu liceum ogólnokształcącego w swoim rodzinnym mieście edukację kontynuował na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej oraz – w późniejszym czasie – na Uniwersytecie Rzymskim. Waldemar Łysiak wykładał architekturę na Politechnice Warszawskiej, a w 1993 obronił doktorat.

Twórczość publicystyczna Waldemara Łysiaka oscyluje wokół tematyki wojen napoleońskich – nie bez powodu twórca ten nazwany jest napoleonistą. Pierwszy artykuł ukazał na łamach „Myśli społecznej” w 1968 roku. Debiuty nowelistyczne i powieściowe mają miejsce kilka lat później; pierwszą powieścią Łysiaka jest „Kobieta”. Książka dostrzeżona przez czytelników i doceniona przez krytyków, a początkowe nowele pisarz publikował w miesięczniku „Morze”. Teksty te wydawane są w latach 80-tych XX wieku.

Kolejne książki, wydane przez Waldemara Łysiaka, również dotyczą wojen napoleońskich. Pisarz opisuje konflikty władców, szczególnie dokładnie analizuje na łamach swoich powieści postać Napoleona. Ukazują się takie powieści jak „Szuańska ballada” (1976), „Szachista” (1980) czy „Cesarski poker” (1978).

Jednocześnie Waldemar Łysiak jest aktywnym felietonistą i publicystą. Jest autorem niemalże 300 felietonów dotyczących życia codziennego mieszkańców Warszawy, zawierających refleksje z podróży autora. Teksty były zamieszczane w warszawskich magazynach: „Stolica” i „Perspektywy”.

Na charakter wydawanych przez Łysiaka pozycji znaczny wpływ miały jego zainteresowania i kierunek ukończonych studiów. Autor ten opublikował bardzo wiele artykułów nawołujących i zachęcających do ochrony zabytków. W tekstach tych odwoływał się nie tylko do uwarunkowań prawnych nakładających obowiązek troski o architekturę, ale także do wrażliwości przeciętnego odbiorcy. Zainteresowanie malarstwem przyczyniło się do wydania przez Waldemara Łysiaka ośmiotomowego przewodnika „Malarstwo białego człowieka”, który ukazał się w latach 1997–2000.

W ostatnim dziesięcioleciu teksty Waldemara Łysiaka możemy przeczytać w takich czasopismach jak „Najwyższy Czas!”, „Tygodnik Solidarność”, „Gazeta Polska”. Felietony te zostały zebrane w książkach. Warto tu wspomnieć także książkę „Rzeczpospolita kłamców – Salon”, w której Łysiak komentuje bieżące życie polityczne.

Okres największej popularności Łysiaka przypada na lata 70-te i 80-te. Wtedy to jego książki rozchodziły się w milionach egzemplarzy. Wydawca książek Łysiaka przyznaje: „w polskiej tradycji uważa się, że jeżeli naród nie może mówić własnym głosem, Bóg zsyła mu pisarza. On mówi za naród i w imieniu narodu”.

Podobne wypracowania do Waldemar Łysiak - biografia, życiorys