Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wybitny felietonista, działacz społeczny oraz pisarz. Twórca „perły prozy pozytywizmu” jaką jest powieść pt.: „Lalka”.

Aleksander Głowacki, bo tak brzmi jego nazwisko rodowe, przychodzi na świat w Hrubieszowie w 1847 r. Bardzo szybko zostaje osierocony przez oboje rodziców, matka umiera w 1850, ojciec 6 lat później. Wychowuje go babka Marcjanna, potem także ciotka Domicela oraz starszy brat - Leon. Nauki pobiera w Lublinie, Siedlcach oraz Kielcach. Młody Aleksander bierze udział w powstaniu styczniowym, zostaje ranny w starciu pod Białką i na kilka miesięcy trafia do więzienia. W 1866 rozpoczyna studia w Szkole Głównej w Warszawie, które z powodu kłopotów finansowych przerwie po 3 latach. Podobnie nauka w Puławach, podjęta zaraz potem, zostanie porzucona tym razem w wyniku nieporozumień z jednym z wykładowców. W 1895 podróżował po Francji, Niemczech i Szwajcarii. Przyjaźnił się z młodszym od niego, początkującym pisarzem Stefanem Żeromskim.

Prus debiutuje w 1964 r. wierszem „Do Pegaza” w „Kurierze Niedzielnym”. Działalność publicystyczną, która przyniesie mu prawdziwą popularność oraz niezłe źródło utrzymania, rozpoczyna z kolei w 1872r od zamieszczenia...

Podobne wypracowania