Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Czesław Centkiewicz „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” - charakterystyka Anaruka

Anaruk to dwunastoletni chłopiec żyjący na Grenlandii. Już od dziecka przygotowuje się on do ciężkiej roli myśliwego, polującego w surowym klimacie Bieguna Północnego. Poznajmy bliżej tego małego chłopca, którego odwaga może nas zadziwić.

Główny bohater bardzo silnie pragnie udowodnić swoją dorosłość. Dlatego wybiera się z Omialikiem, jego przyjacielem, na samodzielne polowanie. Kiedy w pobliżu dostrzegł fokę, precyzyjnie trafił ją harpunem. W swojej wielkiej radości, nie zauważył pękającego lodu i gdyby nie interwencja ojca, musiałby pożegnać się z życiem. Jest to także oznaka braku rozwagi Anaruka, gdyż rodzice przestrzega go przed samodzielnym wyruszaniem na łowy, tłumacząc mu, że to bardzo niebezpieczne.

Mimo takich przejawów nieposłuszeństwa, główny bohater jest dla rodziców powodem do dumy. To zdolny i pilny uczeń, z którego ojciec może być bardzo zadowolony. Dowodem tego może być sytuacja, kiedy Anaruk wybiegł z domu słysząc jego wołanie i uratował Tugto przed atakiem białego niedźwiedzia. Dodatkowo zdobył wtedy wspaniałe trofeum jakim było to zwierzę. W tej sytuacji bohater wykazał się odwagą, której także nie brakowało mu wcześniej. Jednak, aby stanąć oko w oko z niedźwiedziem polarnym, trzeba być naprawdę dzielnym człowiekiem.

Główny bohater nie traci radosnego podejścia do życia, mimo ciężkich warunków w jakich przyszło mu żyć. Eskimosi codziennie martwią się o swoje przeżycie, muszą polować nie tylko po to, żeby zdobywać jedzenia, ale także by mieć skóry, tak ważne w tym lodowym krajobrazie. Kobiety zajmują się osadą, przetwarzają przyniesione zdobycze. W tych zajęciach muszą pomagać im dzieci.

Anaruk to bardzo sympatyczna postać. Jest dzielny, bardzo żywy, może trochę nieodpowiedzialny i nieposłuszny. Jednak to cechy charakterystyczne każdego dziecka, dlatego nie można zbyt surowo patrzeć na chłopca z Grenlandii.

Podobne wypracowania do Czesław Centkiewicz „Anaruk, chłopiec z Grenlandii” - charakterystyka Anaruka