Antyk a średniowiecze
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Antyk to epoka, której czas trwania sytuuje się przedziale między powstawaniem pierwszych cywilizacji a końcem Imperium Rzymskiego (od ok. 4 tysiąclecia p.n.e. do 476 n.e.). Średniowiecze to kolejny cykl w dziejach człowieka. Rozpoczyna się on datą upadku Rzymu, a kończy wraz z odkryciem Ameryki przez Kolumba (co prawda jest więcej dat – wynalezieni druku ok. 1450 oraz podbicie Konstantynopola przez Tyrków – 1453). Mimo że średniowiecze nastąpiło bezpośrednio po antyku, to jednak nie przejęło wielu jego wzorców, znacznie zmieniając obraz świata.
Antyk był epoką, w której nastąpił gwałtowny rozwój kultury, filozofii i literatury. Twórcy w swoich działaniach odnajdywali radość, a ich celem nadrzędnym było piękno. Starożytność wypracowała kanon tego pojęcia, odwołującego się do wielu aspektów życia. Szczególnym kultem otoczono ciało ludzkie, dbając o jego harmonijny rozwój. W literaturze, rzeźbie i malarstwie bogów przedstawiano jako podobnych ludziom, rozmiłowanych w ucztach, pełnych namiętności i popędliwego gniewu. Taki obraz przekazują także mity. Z obrazu życia zawartego w przekazach można wywnioskować jego afirmację, radość jaką z niego czerpano. Dlatego epokę tę możemy uznać za okres, kiedy człowiek znajdował się w centrum, a nad nim byli bogowie, przejawiający bardzo podobną naturę.
W średniowieczu porządek ten został zupełnie odwrócony. Zapowiedź ponownego przyjścia Jezusa tak rozpaliła ludzką wyobraźnię, że spodziewano się tego bardzo szybko. Dlatego znacznie zmienił się propagowany styl życia. W centrum znalazł się Bóg, który zastąpił ideał piękna w sztuce. Literatura zaczęła nauczać, pokazywać odpowiednie wzorce, a malarstwo i rzeźba przedstawiały postaci święte. Także w systemie filozoficznym miejsce człowieka i sposób myślenia oderwany od religii, zostały zastąpione przez Boga. Oczywiście nie można uznać, ze cała kultura średniowieczna była zdominowana przez religie. Istniały uliczne trupy śpiewaków i błaznów, dające występy na bazarach. Życie wcale nie było ciemne i bezbarwne, nie odbywało się w cieniu sądu ostatecznego. Tak wyglądał po prostu główny nurt kultury, którego obraz najlepiej zachował się do naszych czasów.
Średniowiecze i starożytność to epoki bardzo różniące się od siebie. Znacznie zmienił się obraz patrzenia na świat, człowieka i Boga (bogów). W ten sposób zostały zaakcentowane odmienne poglądy, reprezentowane przez ludzi żyjących w tych epokach.
Podobne wypracowania do Antyk a średniowiecze
- Mojżesz na Górze Synaj – Dziesięć Przykazań
- Erazm z Rotterdamu - biografia, życiorys
- Stefan Żeromski „Siłaczka” - charakterystyka elity przedstawionej w utworze
- Opisz nieodpowiednie zachowania dzieci w powieści „Charlie i fabryka czekolady” i powiedz, dlaczego nie powinniśmy się zachowywać tak jak one
- Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - charakterystyka Uli Zalewskiej
- Guy de Maupassant „Horla” - opracowanie utworu
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Klary
- Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Joachima Petersa
- Ernest Hemingway „Słońce też wschodzi” - opracowanie, interpretacja
- Władysław Orkan - biografia, życiorys
- Św. Jan Ewangelista - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys
- Krzysztof Kamil Baczyński „Mazowsze” - interpretacja, analiza wiersza
- Średniowiecze - Sztuka średniowiecza
- Roman Bratny - biografia, życiorys
- Motyw wędrówki w literaturze - opracowanie
- Witkacy „Szewcy” - Katastrofizm w „Szewcach” - opracowanie zagadnienia
- Aleksander Dumas „Trzej muszkieterowie” - charakterystyka Atosa
- Jan Kochanowski „Pieśń XXIV”, „Do losu” Juliana Tuwima - motywy horacjańskie w utworach
- Adam Zagajewski „Jechać do Lwowa” - interpretacja i analiza poematu
- Goethe „Cierpienia Młodego Wertera” - charakterystyka Lotty