Władysław Orkan - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Władysław Orkan był twórcą żyjącym w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1975 roku. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Franciszek Ksawery Smaciarz. Po ukończeniu szkoły kontynuował naukę w Gimnazjum. Tam miały miejsce jego pierwsze próby literackie – w dziełach poetyckich daje wyraz swoim rewolucyjnym poglądom.
Pisarz debiutował w roku 1898. Zostają wydane wówczas „Nowele” z przedmową Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wkrótce – w 1903 roku – ukazuje się powieść „W Roztokach”, która przynosi pisarzowi pewien dochód. Jednak on przez całe życie będzie borykał się z problemami finansowymi, powodowanymi brakiem umiejętności porozumienia się z wydawcami.
Pierwsza żona Władysława Orkana – Maria Zwierzyńska – zmarła, gdy Zosia (ich córka) miała trzy lata. Drugą żoną pisarza była Bronisława Folejewska.
Władysław Orkan w swoich utworach maluje plastyczny obraz wsi. Obok opisów krajobrazu pojawiają się opisy skrajnej biedy, z którą zmuszeni są borykać się mieszkańcy wsi. W dorobku pisarza, oprócz powieści, znajdujemy nowele, dramaty i wiersze. Jeżeli chodzi o powieści, ukazały się m. in. takie tytuły jak: „Pomór” (1910), „Drzewiej” (1912) i „Kostka Napierski” (1925). W ostatniej książce pisarz porusza tzw. „problem ukraiński”. Należy wspomnieć, że Władysław Orkan jest jednym z najbardziej zasłużonych popularyzatorów literatury ukraińskiej na ziemiach polskich.
Twórczość dramatyczna Władysława Orkana (pisarz napisał cztery dramaty) to m. in. takie dzieła jak: „Skapany świat. Dramat w czterech aktach z epilogiem” czy „Wina i kara. Tragedia”. Ponadto twórca ten jest autorem czterech tomików poetyckich: „Nad grobem matki. Dumania”, „Z tej smutnej ziemi”, „Z martwej roztoki”, „Pieśni czasu”.
Władysław Orkan zmarł w 1930 roku w Krakowie. Ciało pisarza pochowano na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Później, specjalnym pociągiem przewieziono trumnę z ciałem Władysława Orkana do Zakopanego, by pisarz mógł spocząć na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Chociaż Władysław Orkan żył w epoce Młodej Polski, nie należy identyfikować jego twórczości z tą epoką historycznoliteracką.
Podobne wypracowania do Władysław Orkan - biografia, życiorys
- Adam Mickiewicz „Romantyczność”, Bolesław Leśmian „Dziewczyna” - analiza porównawcza utworów
- Mojżesz na Górze Synaj – Dziesięć Przykazań
- Erazm z Rotterdamu - biografia, życiorys
- Stefan Żeromski „Siłaczka” - charakterystyka elity przedstawionej w utworze
- Opisz nieodpowiednie zachowania dzieci w powieści „Charlie i fabryka czekolady” i powiedz, dlaczego nie powinniśmy się zachowywać tak jak one
- Irena Jurgielewiczowa „Ten obcy” - charakterystyka Uli Zalewskiej
- Guy de Maupassant „Horla” - opracowanie utworu
- Aleksander Fredro „Śluby panieńskie” - charakterystyka Klary
- Leon Kruczkowski „Niemcy” - charakterystyka Joachima Petersa
- Ernest Hemingway „Słońce też wschodzi” - opracowanie, interpretacja
- Antyk a średniowiecze
- Św. Jan Ewangelista - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys
- Krzysztof Kamil Baczyński „Mazowsze” - interpretacja, analiza wiersza
- Średniowiecze - Sztuka średniowiecza
- Roman Bratny - biografia, życiorys
- Motyw wędrówki w literaturze - opracowanie
- Witkacy „Szewcy” - Katastrofizm w „Szewcach” - opracowanie zagadnienia
- Aleksander Dumas „Trzej muszkieterowie” - charakterystyka Atosa
- Jan Kochanowski „Pieśń XXIV”, „Do losu” Juliana Tuwima - motywy horacjańskie w utworach
- Adam Zagajewski „Jechać do Lwowa” - interpretacja i analiza poematu