Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Orkan - biografia, życiorys

Władysław Orkan był twórcą żyjącym w Polsce na przełomie XIX i XX wieku. Urodził się w 1975 roku. Jego prawdziwe nazwisko brzmi Franciszek Ksawery Smaciarz. Po ukończeniu szkoły kontynuował naukę w Gimnazjum. Tam miały miejsce jego pierwsze próby literackie – w dziełach poetyckich daje wyraz swoim rewolucyjnym poglądom.

Pisarz debiutował w roku 1898. Zostają wydane wówczas „Nowele” z przedmową Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Wkrótce – w 1903 roku – ukazuje się powieść „W Roztokach”, która przynosi pisarzowi pewien dochód. Jednak on przez całe życie będzie borykał się z problemami finansowymi, powodowanymi brakiem umiejętności porozumienia się z wydawcami.

Pierwsza żona Władysława Orkana – Maria Zwierzyńska – zmarła, gdy Zosia (ich córka) miała trzy lata. Drugą żoną pisarza była Bronisława Folejewska.

Władysław Orkan w swoich utworach maluje plastyczny obraz wsi. Obok opisów krajobrazu pojawiają się opisy skrajnej biedy, z którą zmuszeni są borykać się mieszkańcy wsi. W dorobku pisarza, oprócz powieści, znajdujemy nowele, dramaty i wiersze. Jeżeli chodzi o powieści, ukazały się m. in. takie tytuły jak: „Pomór” (1910), „Drzewiej” (1912) i „Kostka Napierski” (1925). W ostatniej książce pisarz porusza tzw. „problem ukraiński”. Należy wspomnieć, że Władysław Orkan jest jednym z najbardziej zasłużonych popularyzatorów literatury ukraińskiej na ziemiach polskich.

Twórczość dramatyczna Władysława Orkana (pisarz napisał cztery dramaty) to m. in. takie dzieła jak: „Skapany świat. Dramat w czterech aktach z epilogiem” czy „Wina i kara. Tragedia”. Ponadto twórca ten jest autorem czterech tomików poetyckich: „Nad grobem matki. Dumania”, „Z tej smutnej ziemi”, „Z martwej roztoki”, „Pieśni czasu”.

Władysław Orkan zmarł w 1930 roku w Krakowie. Ciało pisarza pochowano na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Później, specjalnym pociągiem przewieziono trumnę z ciałem Władysława Orkana do Zakopanego, by pisarz mógł  spocząć na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku. Chociaż Władysław Orkan żył w epoce Młodej Polski, nie należy identyfikować jego twórczości z tą epoką historycznoliteracką.

Podobne wypracowania do Władysław Orkan - biografia, życiorys