Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Średniowiecze - Sztuka średniowiecza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Średniowiecze trwało od V do XV w. n.e. był to długi i bardzo zróżnicowany okres w dziejach ludzkości. Przyjrzyjmy się jego sztuce, gdyż była ona naprawdę bogata.

Literatura tych czasów była bardzo specyficzna. Przejawiał się niej dydaktyzm, gdyż miała wskazywać właściwą drogę w podążaniu do Boga. Była także anonimowa, ponieważ całą twórczość przypisywało się Bogu. Tworzono głównie w języku łacińskim, jako że rodzime traktowano jako gorsze i niegodne podejmowania pewnych tematów. Jednak najważniejszą cechą była alegoryczność. Pod przedstawionymi postaciami i zdarzeniami przedstawiano głównie zagadnienia wiary. Był to łatwy kod, gdyż alegorie były stałe i jedna rzecz odwoływała do konkretnego odpowiednika. Najkrócej mówiąc – alegoria to uproszczony symbol.

Malarstwo i rzeźba w średniowieczu także były podporządkowane tematom religijnym. Na płótnach portretowano głównie świętych, gdyż zwykłych ludzi uważano za niegodnych. Przedstawiono również sceny biblijne, takie jak np. „Sąd ostateczny” Memlinga, czy „Czterech jeźdźców apokalipsy” Durera. Obrazy pojawiały się głównie w świątyniach, gdzie ozdabiały ściany. Popularne były również freski,...

Podobne wypracowania