Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Wierzyński „Matka”, „Zwykłe matczysko” Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej - motyw matki w utworach. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Wierzyński i Maria Pawlikowska–Jasnorzewska to poeci, których aktywność artystyczna przypadła na pierwszą połowę dwudziestego wieku. Ich twórczość była bardzo odmienna. Inaczej podejmują oni również temat matki w wierszach „Matka” oraz „Zwykłe matczysko”.

W utworze Wierzyńskiego oglądamy matkę w tragicznej dla niej sytuacji. Jest to najprawdopodobniej pochówek jej dziecka, co na pewno przepełnia jej serce rozpaczą. Kobieta jest przygnębiona utratą ukochanej osoby. Klęczy nad trumną wygięta na kształt cyfry „2”. Wszystko dzieje się w jesiennej scenerii – chłodnej i posępnej. Poeta skupił się na wnikliwych rozważaniach na temat sensu cierpienia. W tym celu posłużył się obrazem rozpaczającej kobiety.

Sam tytuł wiersza Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej wskazuje na emocjonalne nacechowanie do przedstawianego tematu. „Zwykłe matczysko” to bardzo dosadne sformułowanie, w którym autorka używa zgrubienia (augmentativum). W wierszu dostrzegamy zatroskaną kobietę, której syn wyruszył na wojnę. Nie ona zmusiła go do dokonania takiego wyboru. Teraz jej łzy spadają na podłogę,  a gdzieś daleko świszczą pociski.

W wierszu Pawlikowskiej–Jasnorzewskiej...

Podobne wypracowania