Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Metamorfoza bohatera i jej sens w literaturze - rozwiń temat na wybranych przykładach literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Metamorfoza, czyli gruntowna przemiana, może dosięgnąć każdego. Ludzie potrafią całymi latami postępować w myśl określonych schematów, by, pod wpływem jakiegoś wydarzenia, zmienić nagle swoje zachowanie. Nie inaczej jest w literaturze, która, w pewnym sensie, stanowi przecież odbicie realnego świata. Przyjrzyjmy się bohaterom, których coś zawróciło z uprzednio obranej przez nich drogi, kierując ich zarówno na złą stronę, jak i na pozytywną.

Makbet to tytułowy bohater tragedii Williama Szekspira. Początkowo był on wiernym i oddanym sługą króla Dunkana. W bitwie pod Forres wykazał się on niesłychanym męstwem, odpierając nieprzyjaciela. W nagrodę otrzymał od swojego zwierzchnika tytuł oraz dobra tana Kawdoru, który zdradził swe państwo. Jednakże serce Makbeta trawione było przez słowa wypowiedziane doń na wrzosowisku przez wiedźmy. Przepowiadały mu one tytuł królewski. Makbet podzielił się tą wizją z małżonką, a ona dostrzegła w nim człowieka godnego najwyższych zaszczytów. Jej namowy zaowocowały zbrodnią, której owocem było przejęcie tronu przez Makbeta. Od tego czasu stał się on zupełnie inną postacią. Obsesja władzy pochłonęła go całkowicie. Chęć jej utrzymania doprowadziła do kolejnych rozlewów...

Podobne wypracowania