Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sofokles „Antygona” - chrakterystyka Antygony. Tragizm Antygony

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa. Jej historia uważana jest za jedną z najbardziej dramatycznych w literaturze.

Dziewczyna miała dwóch braci, którzy zginęli walcząc o władzę. Pragnęła pożegnać ich godnie i wyprawić pogrzeb każdemu z nich. Ale jeden z braci, Polinejkes był uważany za zdrajcę. Z tego powodu król Kreon zabronił jego pochówku. Antygona była zrozpaczona, nie wyobrażała sobie, że jej brat spocznie w ziemi bez ostatniego sakramentu i zdecydowała, że pogrzebie brata godnie. Tak też uczyniła, mimo, że władca wydał wyraźny zakaz. Próbowała przekonać Kreona, ale był on nieugięty i skazał dziewczynę na śmierć. Nie chcąc czekać na upokarzający wyrok, popełniła ona samobójstwo. Wieść o ułaskawieniu, które w końcu wydał król przyszła za późno.

Antygona znalazła się w sytuacji tragicznej, prawie bez wyjścia. Nie organizując pogrzebu sprzeciwiłaby się najwyższemu z praw – prawu boskiemu. Ale chowając brata naraziła się królowi, który reprezentował prawo ziemskie. Podjęła decyzję o pochówku, która przypłaciła życiem. Ale nie robiąc tego być może cierpiałaby jeszcze bardziej z powodu gniewu bożego. Tragizm Antygony polegał na jej okrutnym przeznaczeniu....

Podobne wypracowania