Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Roman Bratny - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Prawdziwe nazwisko: Roman Mularczyk, ur. 5.08.1921 r. w Krakowie. Polski prozaik, poeta, publicysta, scenarzysta filmowy. Był oficerem Armii Krajowej, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Podczas okupacji współpracował z „Kuźnią” w latach 1943-1944, a następnie jako publicysta z tajnym pismem literackim „Dźwigary” (1944), którego był współtwórcą. To w czasie wojny, działając w ruchach konspiracyjnych, zaczął swoje utwory podpisywać pseudonimem.

Po zakończeniu wojny studiował w Akademii Nauk Politycznych. W latach 1946-1947 współpracował jako redaktor z pismami: „Pokolenie” (wydawanym przez młodzież akowską i zamkniętym przez władze), „Nowa Kultura” oraz „Kultura”, a po ukończeniu studiów również m.in. z tygodnikami społeczno-politycznymi „Nurt” czy „Odrodzenie”. Pracował jako kierownik literacki zespołów filmowych, a w latach 1974-1982 także Teatru Powszechnego.

Był przedstawicielem tzw. pokolenia Kolumbów, czyli twórców urodzonych tuż po I wojnie światowej, których czas dojrzewania i początków twórczości przypadał na lata II wojny światowej. W utworach Kolumbów bardzo widoczny...

Podobne wypracowania