Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Kapuściński „Cesarz” jako powieść reportażowa - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Cesarz” to książka Ryszarda Kapuścińskiego wydana w 1978 roku w Polsce. Autor, dziennikarz i reportażysta opisuje schyłek sprawowania władzy przez Hajle Sellasje, cesarza i dyktatora Etiopii. Przywódca ten rządził krajem przez kilkadziesiąt lat – od początku lat czterdziestych do roku 1974, kiedy został obalony w wyniku rewolucji.

Kapuściński przyjmuje w swojej książce niezwykle ciekawy punkt widzenia: nie opowiada o starciach, walkach, nie opisuje przebiegu rewolucji w relacji bojowników, którzy przejmują władze. Kapuścińskiego interesuje opinia byłych urzędników cesarskiego pałacu, którzy kiedyś pełnili najważniejsze funkcje w państwie, byli bardzo blisko władcy, a dziś żyją w strachu i ukrywają się. By do nich dotrzeć, Kapuściński musi bardzo się natrudzić – opisuje, jak szuka ich w opuszczonych domach w stolicy kraju, Addis Abebie, zmienia samochody, by nikt nie wyśledził, dokąd się udaje. Nie szuka byłych dostojników na własną rękę, ma przewodnika – to były cesarski dygnitarz, którego Kapuściński poznał jeszcze w 1963 roku, kiedy był korespondentem zagranicznym akredytowanym na kongresie założycielskim Konferencji Jedności Afrykańskiej.

Zjazd odbywał się właśnie w stolicy Etiopii,...

Podobne wypracowania