Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Powieść poetycka - cechy na podstawie powieści „Giaur” George'a Byrona

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charakterystycznym dla epoki romantyzmu gatunkiem literackim jest powieść poetycka. Narodziła się ona w Anglii, w drugiej połowie XIX wieku. Za jednego z jej ojców uważa się George'a Byrona, autora powieści „Giaur”. Powieść poetycka należy do gatunku synkretycznego, zwanego także mieszanym. Zawiera w sobie elementy liryki, epiki i dramatu. Chociaż pisana jest wierszem, nie odrzuca obecności narratora, obserwującego wszystko „sponad” oraz wyrażającego swoje uczucia w związku z zachodzącymi wydarzeniami (subiektywizm narracyjny). Określamy to mianem poezji narracyjnej.

Typowymi cechami dla powieści poetyckiej są: epizodyczność, brak porządku przyczynowo-skutkowego, fragmentaryczność oraz brak chronologii wydarzeń. Charakterystyczne dla tego gatunku jest zastosowanie inwersji czasowej. Akcja powieści poetyckiej jest luźna, tajemnicza i pełna zagadkowych oraz dramatycznych sytuacji, często pozostawionych bez rozwiązania.

Tok zdarzeń rozgrywa się w egzotycznej scenerii. Występuje tu wiele motywów orientalnych oraz słownictwo właściwe dla danej kultury. Pojawiają się szczegółowe opisy przyrody. Charakterystyczny dla powieści poetyckiej bohater jest rozdarty wewnętrznie, przepełniony bólem egzystencji oraz stroniący od...

Podobne wypracowania