Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - wykorzystując znajomość całej powieści, wyjaśnij okoliczności pobytu Oleńki w Taurogach, przyczyny jej wahań i rozpaczy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Potop” Henryka Sienkiewicza to powieść historyczna opowiadająca o szwedzkim najeździe na Polskę, który miał miejsce w 1655 r. Autor na tle autentycznych wydarzeń umieścił obok postaci prawdziwych, także bohaterów fikcyjnych. Właśnie taką relację możemy dostrzec w jednym z głównych wątków utworu - miłości Kmicica do Oleńki.

Aleksandra Billewiczówna pochodziła ze starego żmudzkiego rodu, który w historii zapisał się złotymi głoskami. Jej dziad - Herakliusz - zawarł umowę z ojcem Kmicica, w myśl której młodzi mieli stać się małżeństwem. Młodzieniec początkowo wywarł na Oleńce naprawdę dobre wrażenie, jednak później okazało się, że jest to watażka i awanturnik. Kiedy w akcie zemsty za zamordowanie jego towarzyszy napadł on Wołmontowicze, znalazł schronienie u Billewiczównej. Kobieta uchroniła go przed pościgiem, a następnie przeklęła Kmicica i oznajmiła mu, że nie chce go już oglądać. Jedyną nadzieją było dla niego odkupienie win, których się dopuścił.

W Kiejdanach Oleńka poznała zdradzieckiego księcia - Bogusława Radziwiłła. Ten pragnąc zemsty na Kmicicu, postanowił uwieść jego ukochaną. Przedstawił się jej jako gorliwy patriota, którego celem jest pomóc ojczyźnie. Billewiczówna...

Podobne wypracowania