Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władza i prawo stanowią podstawę dobrego państwa - na podstawie wybranych utworów, w tym „Balladyny”, rozważ tezę. Rozprawka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Twierdzenie, że władza i prawo stanowią podstawę dobrego państwa, ma w sobie wiele słuszności. Wyobraźmy sobie państwo pozbawione tych wartości. Bez wątpienia pogrążyłoby się ono w anarchii i w bardzo szybkim tempie uległo rozpadowi. Jednak władza wydaje się pojęciem dość wieloznacznym, mającym zarówno pozytywny, jak i negatywny wydźwięk. Dlatego też powyższa teza jest ciekawym przedmiotem do rozważenia.

Pierwszym przychodzącym mi na myśl tekstem, poruszającym problem władzy i praw wobec funkcjonowania organizmu państwowego, jest „Antygona” Sofoklesa. Przedstawiony w tym utworze konflikt pomiędzy tytułową bohaterką a królem Kreonem ma swoje źródło w ich zróżnicowanych poglądach na temat władzy i praw właśnie. Antygona uznaje wyższość praw boskich nad ludzkimi, natomiast Kreon walczy o wyciąganie konsekwencji z poszczególnych, niezgodnych z prawem, zachowań swych poddanych. Paradoksalnie oboje mają rację, stąd ich konflikt nie ma szans na rozwiązanie. Sytuacja kończy się tragicznie dla obojga bohaterów, którzy przecież nie zawinili niczym innym, jak tylko wiernością wobec swoich poglądów.

Kolejnym wartym rozpatrzenia tekstem jest „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Przedstawiona w utworze...

Podobne wypracowania