Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Pankiewicz „Dziewczynka w czerwonej sukni” - opis i interpretacja obrazu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Pankiewicz przyszedł na świat w Lublinie w 1866 r. Był polskim pedagogiem i malarzem, a w swojej twórczości nawiązywał do popularnych w ówczesnej Francji impresjonizmu i symbolizmu. Następnie, zainspirowany twórczością Jamesa Whistlera (znanego amerykańskiego malarza), próbował tworzyć portrety. Takim właśnie dziełem jest „Dziewczynka w czerwonej sukni” datowana na rok 1897.

Przedstawiona na płótnie dziewczynka jest jeszcze dzieckiem. Stoi ona w centrum obrazu, a od jej postaci promieniuje ciepło. Być może wynika to z intensywnej czerwieni jej sukni. To właśnie tej barwy jest jej sukienka, która stanowi najjaskrawszy punkt obrazu. Obszerna i pofałdowana część garderoby została wyposażona w bufiaste rękawy zwiększające przestrzeń zajmowaną przez strój. Dziewczynka jedną rękę opiera na krześle, a w drugiej (swojej prawej) trzyma, najprawdopodobniej, chusteczkę. Twarz przedstawionej na płótnie postaci jest bardzo wyrazista, nieco tajemnicza i intrygująca. Czarne oczy, zaznaczony nos i czerwone usta otoczone są złotawymi włosami opadającymi na lewe ramię dziecka. Tło stanowi stonowana ściana, na której jedynym wyróżniającym się punktem są znajdujące się po prawej stronie dzieła kwiaty.

Szczególną...

Podobne wypracowania