Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Zagajewski „Jechać do Lwowa” - interpretacja i analiza poematu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam Zagajewski urodził się we Lwowie, ale spędził w tym mieście zaledwie kilka pierwszych miesięcy życia, jego rodzina bowiem w wyniku repatriacji przeniosła się do Gliwic. Rodzice i dziadkowie nigdy nie zaakceptowali jednak nowej przestrzeni życiowej, stale opowiadając o Lwowie, który przerodził się w ten sposób w pewien rodzaj rodzinnej legendy. Pisząc na początku lat 80-tych tomik poświęcony temu miastu, zatytułowany „Jechać do Lwowa”, poeta posługiwał się jedynie uplecionymi wokół opowieści krewnych wyobrażeniami, bowiem w rzeczywistości po raz pierwszy zobaczył to miejsce dopiero kilka lat po wydaniu zbioru.

Tytułowy dla całego zbioru wiersz został zadedykowany rodzicom poety - tym samym osobom, które były źródłem jego wiedzy o „mitycznym Lwowie”. Utwór został napisany wierszem wolnym i przy użyciu języka bardziej przypominającego prozę niż poezję, co wskazuje na nić łączącą utwory poetyckie i prozatorskie Zagajewskiego, na którą sam autor często zwracał uwagę czytelników. Zastosowana tutaj forma nadaje wierszowi charakteru pewnego rodzaju gawędy, łańcucha rozmaitych skojarzeń i obrazów, przytoczonych wedle porządku, w jakim pojawiają się w głowie podmiotu lirycznego.

Mityczność...

Podobne wypracowania