Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Szymon Szymonowic - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Szymon Szymonowic urodził się w 1556 roku we Lwowie. Ze względu na fakt, iż pochodził z rodziny o tradycjach humanistycznych, łatwo przyswajał stopniowo nabywaną wiedzę. Ojciec Szymona kształcił się bowiem uzyskując tytuł mistrza nauk wyzwolonych oraz filozofii. Musiał jednak otrzymywać rodzinę, dlatego parał się także krawiectwem oraz handlem. Ze względu na tradycje rodzinne, młody Szymonowic studiował w Akademii Krakowskiej, gdzie otrzymał tytuł bakałarza. Wiadomo, iż w tym czasie za swój autorytet obrał Stanisława Sokołowskiego, który nauczał młodzieńca teologii oraz retoryki.

Mają dwadzieścia dwa lata wyjechał za granicę, jednak źródła milczą, gdzie dokładnie wybrał się późniejszy twórca sielanek. Być może była to Belgia lub Francja. Po powrocie do kraju nawiązał stosunki z dworem Jana Zamoyskiego, który wówczas był kanclerzem oraz hetmanem wielkim koronnym, prowadził także na swoim dworze bogatą i rozwijającą się politykę kulturalną. Szymonowic dzięki swoim umiejętnościom i talentowi zdołał przebić się do owego środowiska i na tyle zachwycić Jana Zamoyskiego i króla, że ten uczynił go nadwornym poetą, tzw. „poeta regis”. Twórcy zostało także nadane szlachectwo i od tego czasu niekiedy używał...

Podobne wypracowania